Program

S-BPM ONE 2020 Conference Program (subject to change)

Join the GoToMeeting here to attend: https://www.gotomeet.me/S-BPM-ONE

02-12-2020

11:00 Opening

11:15 Keynote

Business process management based on subject orientation from an economic/industrial perspective – How the coronavirus highlights the huge advantages of subject orientation (Herbert Kindermann)

12:15 Lunchbreak

14:00 Session 1: Subject-oriented business processing – syntax and semantics

S-BPM Diagrams as Decision Aids in a Decision Based Framework for CPS Development (Josef Frysak)

Performance Investigation and Proposal for Updates on the Exchange Standard for PASS (Matthes Elstermann and André Wolski)

Limitations of Choreography Specifications with BPMN (Albert Fleischmann)

15:30 Coffeebreak

16:00 Session 2: Cyber-physical and assistance systems

Task-based Design of Cyber-Physical Systems – Meeting Representational Requirements with S-BPM (Georg Weichhart, Maximilian Reiser and Christian Stary)

Mobile AR-based assistance systems for order picking – Methodical decision support in the early phases of the product life cycle (Lukas Egbert, Moritz Quandt, Klaus-Dieter Thoben and Michael Freitag)

Functionalities and implementation of future informational assistance systems for manual assembly – Towards individualized, incentive-based assistance and support of ergonomics (Christoph Petzoldt, Dennis Keiser, Thies Beinke and Michael Freitag)

17:30 End Day 1

03-12-2020

10:30 Session 3: Process mining and the Internet of actors and behaviors

The Internet-of-Behavior as Organizational Transformation Space with Choreographic Intelligence (Christian Stary)

Security and Safety by Design in the Internet of Actors: An Architectural Approach (Giovanni Paolo Sellitto, Helder Aranha, Massimiliano Masi and Tanja Pavleska)

Process Discovery Method in Dynamic Manufacturing and Logistics Environments (Wacharawan Intayoad, Till Becker and Otthein Herzog)

12:00 Extra Session

Standardization Activities for Subject-oriented Modelling – Status and further steps (Matthes Elstermann)

12:30 Lunchbreak

14:00 Session 4: Industry 4.0

Interoperability of Logistics artefacts in Industry 4.0-driven IT landscape (Marco Franke, Karl A. Hribernik and Klaus-Dieter Thoben)

Tindustry: Matchmaking for I4.0 Components (Udo Kannengiesser, Florian Krenn, Christian Stary and Pascal Höfler)

Autonomy and Process Design (Richard Heininger)

15:30 Coffeebreak

16:00 Session 5: Various views on business process management

Mapping Execution and Model Semantics for Subject-Oriented Process Models (Matthes Elstermann and André Wolski)

Technology-, Human-, and Data-driven Developments in Business Process Management: A Literature Analysis (Matthias Lederer, Matthes Elstermann, Stefanie Betz, Werner Schmidt)

Subject-Oriented Value-Stream Mapping with SiSi (Matthes Elstermann, Jakob Bönsch and Jivka Ovtcherova)

17:30 Closing

17:45: End Day 2